piramida zdrowej zywnosci i cwiczen

Stan naszego organizmu w dużej mierze zależy od sposobu odżywiania się. To, co jemy znacznie wpływa na funkcjonowanie ustroju, a więc także na nasze zdrowie. W naszej szkole, już od kilku lat podejmowane są różne działania, które promują zdrowy styl życia, a także w sposób praktyczny uczą młodzież nawyków prawidłowego odżywiania się. W roku szkolnym 2017/2018 kontynuujemy tradycję organizowania kiermaszy ze zdrową żywnością, które mogą stanowić inspirację do sporządzenia zdrowego śniadania.

 

drugie śniadanie 

 

Drugie śniadanie to często posiłek zaniedbywany w ciągu dnia. Szybko, po zjedzeniu najczęściej skromnego śniadania, czujemy głód. Przy zbyt długich przerwach w jedzeniu dochodzi do znacznego obniżenia poziomu glukozy do krwi, co wpływa na spadek wydajności fizycznej i umysłowej, zmniejszenie zdolności koncentracji, a także rozdrażnienie. Najłatwiej kupić „coś na ząb” : batonik, ciastko, chipsy

sniadanie daje moc2

Nauka to ciężka praca, która wymaga od organizmu dużego nakładu energii. Śniadanie powinno być podstawowym posiłkiem, ale równie ważne jest drugie śniadanie! Dostarcza ono energii, wpływa na lepszą koncentrację, dobre samopoczucie, sprawność fizyczną. Dzięki temu uczniowie mają większe szanse na osiąganie lepszych wyników w nauce. O roli tych posiłków dyskutowałam na lekcjach biologii w klasie VII B i VII C.

 zdrowa żywność 2

Nasze przyzwyczajenia z dzieciństwa i młodości realizowane są także w życiu dorosłym. Nawyk prawidłowego odżywiania się, zgodnie z racjonalnymi zasadami, kształtowany jest już od pierwszych lat naszego życia. Śniadanie jest zwykle posiłkiem bardzo skromnym, a drugie śniadanie jest często przez nas niedoceniane.