PLAKAT

Te wakacje będą wyjątkowe pod wieloma względami. Oczywiście powodem jest panująca pandemia i ograniczone możliwości spędzenia wolnego czasu i urlopowych wyjazdów. Na wysokości zadania stanęły instytucje miejskie w Krośnie Odrzańskim, które przygotowały dla młodzieży i dzieci atrakcyjny program letni.

Tak urozmaiconego planu można pozazdrościć. Kilkadziesiąt punktów, dwa miesiące zabaw, wiele wycieczek, kursów, zajęć. To w dużej mierze powinno wypełnić lukę, która pojawia się na horyzoncie wakacyjnych, urlopowych wyjazdów – mówi burmistrz Krosna Odrzańskiego, Marek Cebula. Zdajemy sobie sprawę, że wielu rodziców zrezygnuje w tym roku z drogich wycieczek, dlatego przygotowaliśmy ofertę dużo bogatszą niż w latach ubiegłych – dodaje.
„Akcje-wakacje” – tak nazywa się program, który ruszy z początkiem lipca – mówi dyrektor Centrum Artystyczno-Kulturalnego „Zamek”, Tomasz Miechowicz. Do grona organizatorów dołącza Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Mediateka.
CAK „Zamek” tradycyjnie już skupia się na zajęciach historycznych oraz artystycznych. Program wypełniają np. tańce i różnorodne zajęcia ruchowe dla wszelakich grup wiekowych i to pod okiem instruktorów z grup Calipso, Etna oraz A-Kwadrat. Tajemniczo i emocjonująco zapowiadają się ćwiczenia z ekipą eksploracyjną Nadodrze, która pokaże jak skutecznie szukać skarbów. Warsztaty małego poszukiwacza przeniosą się także w teren i młodzi adepci tej trudnej sztuki znajdowania historycznych przedmiotów będą mogli spróbować swoich sił w praktyce. Oczywiście nie zabraknie zajęć plastycznych, kulinarnych, wykonywania biżuterii. Dyrektor CAK „Zamek” zwraca jeszcze uwagę na jedną atrakcję – zgadywanki zamkowe, które otworzą przed uczestnikami nieznane podwoje Zamku Piastowskiego.
OSiR skupił się na sportowo-rekreacyjnej części programu. W ofercie znajdziemy punkty, które są nowością. Zajęcia jeździeckie, łowienia ryb, biegi na orientację, kurs pierwszej pomocy przedmedycznej, kurs samoobrony, nauka pływania – jest tego naprawdę sporo, a dyrektor Tomasz Struk mówi o wielu miejscowościach gminy, gdzie zagoszczą instruktorzy pokazujący młodzieży i dzieciom, że nabyte umiejętności mogą przydać się w życiu codziennym. Również pracownicy Mediateki zapraszają na rowerowe wycieczki po gminie i wychodząc z założenia, że „cudze chwalicie, swojego nie znacie” pokażą miejsca, o których nie mieliśmy pojęcia. Dyrektor Agnieszka Langner-Kosmaty zaprasza co środę rowerzystów w wieku od 11 do 15 lat. Niestety, w samej Mediatece, ze względu na obostrzenia pandemiczne zajęć grupowych nie będzie. Również liczba uczestników w poszczególnych grupach będzie ograniczona, poza tym szczególną uwagę organizatorzy będą zwracać na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży.
Szczegółowy program oraz informacje na temat zapisów na stronie www.akcjewakacje.krosnoodrzanskie.pl