sniadanie daje moc2

Nauka to ciężka praca, która wymaga od organizmu dużego nakładu energii. Śniadanie powinno być podstawowym posiłkiem, ale równie ważne jest drugie śniadanie! Dostarcza ono energii, wpływa na lepszą koncentrację, dobre samopoczucie, sprawność fizyczną. Dzięki temu uczniowie mają większe szanse na osiąganie lepszych wyników w nauce. O roli tych posiłków dyskutowałam na lekcjach biologii w klasie VII B i VII C.

Okazało się, że moda na zdrowe odżywianie staje się coraz bardziej popularna , również wśród młodzieży. Rośnie liczba osób, która chce się prawidłowo odżywiać, ale często nie wiedzą, od czego zacząć? Wspólnie z uczniami podjęłam próbę odpowiedzi na to pytanie. Punktem wyjścia były przygotowane przez uczniów prace plastyczne na temat zdrowego stylu życia. Podczas omawiania prac zostały sformułowano zasady racjonalnego odżywiania się. ZASADY: 1. Jedz regularnie, najlepiej 5 posiłków dziennie. 2. Spożywaj duże ilości warzyw i owoców. 3. Niech Twoja dieta zawiera różnorodne produkty. 4. Unikaj wysoko przetworzonych i sztucznych produktów. 5. Pij ok. 2 litrów wody dziennie. 6. Unikaj sklepowych słodyczy. 7. Unikaj nadmiernej ilości soli. 8. Zmień swoje złe nawyki żywieniowe. Oczywiście, wspólnie stwierdziliśmy, że wprowadzenie wszystkich zasad do swojego życia będzie bardzo trudne. Ale „ nie od razu Rzym zbudowano” – uzgodniliśmy, ze wprowadzenie zmian może odbywać się etapami, a to jest realne! Na kolejnej lekcji uczniowie sporządzili kanapki. U większości wybór produktów był zadowalający. Niektórzy stworzyli małe dzieła kulinarne, które zniknęły błyskawicznie!!! To dowód na to, iż warto rozmawiać, wspólnie tworzyć, poświęcać czas tym zagadnieniom, a odpowiedzi na zadane w tytule pytanie się znajdą!!!

przygotowała

Małgorzata Jasiulewicz